Yazmacılar Hanı - Tokat

Yazmacılar Hanı - Tokat içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Yazmacılar Hanı - Tokat yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Sulusokak’a giderken yol üzerinde göreceğiniz Gazioğlu Hanı’nın adı, burada kendine özel üretimiyle değişmiştir. Neredeyse 50 yıldır yazmacılar hanı'dır.

Kırk yıl önce yazma satışları başka hanlarda yapılıyordu. Tokat, o dönemlerde bu alanda çok ünlüydü. Bölgenin meyve ve bitki bereketinin simgesi olan elma, üzüm, kiraz gibi desenlerin yanında çiçek ve bitki desenlerini de sıkça görebiliriz. Desenler ıhlamur ağacından kalıplara oyulur ve doğal boylarla bezlere baskı yapılır. Böylece yazmanın kumaşı eskir ama renkler asla yıpranmaz. Karakalem ve elvan olarak iki tip yazma basılmaktadır. Ancak; adı yazmacılıkla özdeşleşen Gazioğlu Hanı son yıllarda kapalıdır. Yazmacılar, kentin dışında sayılabilecek yeni sanayi sitesinde bir hana taşınmışlardır. Fakat, geleneksel yazmacılığı sürdürebilen esnaf sayısı da yok denecek denli azalmıştır. Tokat Cezaevi atölyesi ve Taş Han’da faaliyet gösteren Yurdanur ile Birdane kardeşler kişisel çabalarıyla gerek kalıp oymacılığı gerekse baskı çalışmalarıyla 600 yıllık bir geçmişi olan bu sanatı gençlere verdikleri kurslarla geleceğe taşımaya, ayakta tutmaya çalışmaktadırlar.

Yazmacılar Hanı - Tokat içeriği, 08 Şubat 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha