Erbaa Kent Müzesi

Erbaa Kent Müzesi içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Erbaa Kent Müzesi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Yeni yerleşimde Erbaa’nın Hükümet Konağı olarak yapılan 1946 yılında inşa edilen bina bu gün şehir meydanında Erbaa Kent Müzesi olarak misafirlerini ağırlamaktadır.

Müze, Erbaa’nın tarihsel derinliğini ve sosyal zenginliğini gelecek nesillere aktarmak amacı ile her türlü görsel materyali bünyesinde bulundurmaktadır. Erbaa halkından temin edilen ve yakın tarihe ışık tutan eşyalarla oluşturulan Erbaa Kent Müzesi, turistlere Erbaa kültürünü tanıtma misyonunu yerine getirmektedir. Müzenin duvarlarında asılı duran fotoğraflar, Erbaa’nın yakın tarihine, sosyal yapısına ışık tutmakta, yakın tarihin hatıralarının sıcaklığını korumasını sağlamaktadır. Kent Müzesinin önemli bir bölümü kaybolmuş ya da kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin belleklerde taze tutulması için ayrılmıştır. Modern zamana yenik düşmüş, sürdürülememiş mesleklerin ve ustalarının canlandırıldığı bu bölüm, ziyaretçilerini eski Erbaa çarşısına taşımaktadır. Semerci, çarkçı, kunduracı gibi mesleklerin zanaatkârları ve bu zanaatkârların icralarının orijinal malzemeleri ile canlandırıldığı bu salon oldukça ilgi çekicidir.

Bilgi

Adres: Semerkant Mahallesi, 60100 Tokat Merkez/Tokat Çalışma saatleri: 08:00 - 17:00 Yazımızı Beğendiniz mi ? Tokat'ın Tarihi Müzesi adlı yazımızı okumak için Tıklayınız...

Erbaa Kent Müzesi içeriği, 20 Şubat 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha