Kebap diyarında ciğer sıkıntısı yaşanıyor

Kebap diyarında ciğer sıkıntısı yaşanıyor içeriğini okuyabilir, Tokat.com Yemek Tarifleri kategorisinde yer alan Kebap diyarında ciğer sıkıntısı yaşanıyor yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Kebap diyarında ciğer sıkıntısı yaşanıyor

Lezzetli yemekleriyle ve zengin yöresel mutfağıyla "Kebap diyarı" olarak nitelendirilen Şanlıurfa'da, hayvan kesimi azalınca kebap ustaları ve kasaplar ciğer bulmakta sorun yaşıyor.

Et ve sakatat tüketiminin yoğun olduğu şehirde her gün 500- 600 civarında küçükbaş hayvan kesilirken, bu sayı son zamanlarda 200'e kadar geriledi. Artık şehire çevre illerden de ciğer, yürek, böbrek takviyesi yapılıyor. Hayvan kesiminin azalmasıyla şehirde sakatat fiyatları arttı. Kentte daha önce 20-25 liradan satılan sakatat, 30-35 liradan satılmaya başlandı. Kebap ustaları ve kasaplar, özellikle şehirde yoğun tüketilen ciğeri bulmakta sorun yaşıyor. Şanlıurfa Kasaplar Odası Başkanı Abbas Tumbul, büyük ve küçükbaş hayvan kesiminin azaldığını, bunun da sakatat fiyatlarının artmasına neden olduğunu ifade etti. Kentte kış aylarında hayvan kesiminin ciddi oranda azaldığını ifade eden Tumbul, şunları kaydetti: "Şanlıurfa hayvancılığın merkezi konumunda. Daha önceleri günlük 500-600 hayvan kesimi yapılırdı. Şu anda bu sayı 100-200'e düştü. Daha önce şehirde aşağı yukarı 2 ton ciğer olurdu. Şu anda bu rakam yarıdan daha az. Kentte 3-5 ton ciğer tüketimi yapılıyor. Bunun yarısından fazlası Erzurum, Diyarbakır, Gaziantep ve Adıyaman gibi çevre illerden geliyordu. Orada da kesim olmayınca ciğerin fiyatı birden yükseldi. Daha önceleri 20-25 liradan satılan ciğer şu anda 35 liradan satılıyor." Şanlıurfa Lokantacılar, Köfteci ve Tatlıcılar Odası Başkanı Mehmet Kaçak da Türkiye genelinde ve Şanlıurfa'da et üretiminin azaldığını dile getirdi. Hayvancılığın gelişimi konusu ile ilgili acil önlemler alınması gerektiğini ifade eden Kaçak, şunları anlattı: "Geçen yıl hayvan kesimi yüksek olduğu için ciğer fiyatı yüksek değildi. Bu yıl ciğer bulunmuyor daha önce 20-25 liraya aldığımız ciğeri 35-40 liraya bulamıyoruz. Tabii bu da yemeklerin fiyatlarını ve etin kullanım oranını etkiliyor. Kimisi porsiyonları küçülterek fiyatları sabit tutuyor, kimisi de fiyattı yükselti. Şu anda ciğerin porsiyonu bazı yerlerde 15 liradan satılıyor. Daha önceleri ciğerin porsiyonu 10-12 liradan satılıyordu. Hayvancılık bu bölge için oldukça önemli, geliştirildiği takdirde , esnafa da olumlu yansıyacak. " Haşimiye Meydanı'nda kasaplık yapan İzzetin Saldırıcı, hayvan kesimi az olduğu için sakatat fiyatının etin fiyatını geçtiğini belirterek, "Sakatatı düşük gelirli kesim ve ciğerciler alıyordu, bunun da fiyatı artınca düşük gelirli vatandaşın alımı da düştü. Fiyatın yüksek olması ciğercileri de olumsuz etkiledi. Ciğerciler ve bizler bu açığımızı kapamak için çevre illerden sakatat alıyoruz." dedi. Ciğerci ustası Nadir Baydırlı ise şehirde özellikle ciğer bulmakta sorun yaşadıklarını dile getirdi. Şehirde aşağı yukarı 4 ton ciğer tüketildiğini belirten Baydırlı, "Bu günlerde ciğerciler, malzeme bulmakta zorlanıyor. Çoğunlukla dışarıdan getiriyoruz, bu da pahalı oluyor. Ciğerin kilosunu 35 liradan alıyoruz, bunun temizlenmesi ve yenilmeyen bölümlerinin atılmasıyla bize 40 liraya mal oluyor. Fiyatlar böyle olunca esnaf da ister istemez zam yaptı. Daha önce ciğerin porsiyonu 10 liradan satılırken şu anda 15 lirandan satılıyor. Sakatat et fiyatına yaklaştı." şeklinde konuşt

Kebap diyarında ciğer sıkıntısı yaşanıyor içeriği, 07 Ocak 2018 tarihinde bitokat.com sitesinin Yaşam bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha