Dünyadaki Hayalet Şehirler

Dünyadaki Hayalet Şehirler içeriğini okuyabilir, Tokat.com Genel kategorisinde yer alan Dünyadaki Hayalet Şehirler yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Dünyadaki Hayalet Şehirler

Kimi kimsesi olmayan bu şehirler kimi ülkeler tarafından harap edilmiş, kimisi korkunç deneylere maruz kalmış, kimi ise eksiksiz bir şehir olma özelliğinde fakat insanlar tarafından ilgi görmemiş. işte Dünyada bulunan hayalet şehirler;

Pripyat, Ukrayna (Çernobil)

26 Nisan 1986 tarihinde saat gece 01.23'te her biri 1.000 Megawatt (MW) gücünde olan dört reaktörün birinde deney yapmak için güvenlik sisteminin devre dışı bırakılması nedeniyle oluşan hatalar zinciri, Çernobil Nükleer Santrali havaya uçurdu. Sovyet yetkilileri bölgeyi karantina altına alarak, Pripyat'ın kaderini mühürlediler. Bir zamanlar canlı bir hayata sahip olan şehir artık bomboş. Şu anda da şehirde sadece hayvanlar yaşıyor ve hala radyasyonun yetişkin bir insanı öldürebilecek seviyede olduğu söyleniyor.

Ordos, Çin Halk Cumhuriyeti

İnsanlar bu fotoğrafın her ne kadar Paris'te çekildiğini düşünüyor olsa da burası Ordos. Çin Halk Cumhuriyeti tarafından içine küçük de bir Paris kopyası konulması tasarlanan, dünyanın en büyük hayalet şehri modern havalimanı, tiyatroları, zenginler için planlanan villaları, toplu konutları, müzeleri ile eksiksiz olan bu şehir, insanlar tarafından benimsenmedi. Kimse şehre yerleşmeye gelmedi. Ayrıca Dünyanın en pahalı hayalet şehri olarak geçmektedir.

Hashima Adası, Japonya

1887 yılında Nagazaki açıklarında kömür madeni kolonisi olarak yerleşime açılan Hashima adası uzun süre bu özelliğini sürdürdü. Fakat 1974 yılında madenin kapatılmasından sonra boşalan ada, tam 40 yıl boyunca kendi başına bırakıldı. 2009 yılında turizme tekrar açılan ada, 2009 yılında da Skyfall filminde yer aldı.

Bodie, California

Red Kit çizgi filmlerinde ki kasabaları hatırlıyorsunuzdur Bodie işte o filmlerden bir sahne olarak varlığını sürdürüyor. 1876 yılında bir madenci kasabası olarak kurulan şehir, altın ve gümüş rezervleri nedeniyle tam olarak hücuma uğramıştı. 10 bin kişilik bir nüfusa kadar ulaşan kasaba, döneminde "Günah Kasabası" olarak adlandırılıyordu.

Maraş, Kıbrıs

1970'li yılların başında Maraş sahilleri bütün Akdeniz bölgesinin en çok ilgi noktalarından bir tanesi idi. 1974 öncesi Kıbrıs’taki limanların yüzde 50 iş hacmine yine bu şehrin limanı sahipti. Bugünse bu güzel kıyılar ve harika bölge bir hayalet şehirden ibaret.

Kolmanskop, Namibya

Kolmanskop, Namibya’nın batı kıyılarında, çölün tam ortasında yer alan bir hayalet kasaba. Elmasın yarattığı Kolmanskop bir zamanlar gayet canlı ve eğlenceli bir kasabaydı. Elmaslar sonsuza kadar orada yaşayabilir ama aynısını Kolmanskop için söylemek çok zor.

Dünyadaki Hayalet Şehirler içeriği, 01 Mart 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha