Ayağınızda Çivi Batar Gibi Oluyorsa Dikkat!

Ayağınızda Çivi Batar Gibi Oluyorsa Dikkat! içeriğini okuyabilir, Tokat.com Genel kategorisinde yer alan Ayağınızda Çivi Batar Gibi Oluyorsa Dikkat! yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Ayağınızda Çivi Batar Gibi Oluyorsa Dikkat!

Topuk dikeni; topuk kemiğinin alt yüzünde kalsiyum depolanması sonucu çıkıntı oluşturan, ayak altındaki kasları örten zarın topuk altındaki yapışma yerinde ağrı ve hassasiyetle kendini göstererek zamanla yürümeyi kısıtlayan ciddi bir ortopedik sorundur.

Tüm ortopedik sorunlarda olduğu gibi topuk dikeninde de erken teşhis ve uygun tedavinin öneminin altını çizen Uzman Fizyoterapist Altan Yalım, gerek teşhiste gerekse tedavide dikkat edilmesi gerekenleri şöyle sıraladı: 1-Eğer topuk altında çivi batmasına benzeyen ve zamanla şiddeti artan bir sıkıntınız varsa hemen bir uzmana danışın. Her türlü sağlık sorununda olduğu gibi bu durumda da erken teşhis tedaviyi kolaylaştırır. 2-Topuk dikeni özellikle sabahları ilk ayağa kalkılmasını zorlaştırır ve ağrı sadece topukta değil, tüm ayak altında görülebilir. Yumuşak tabanlı terlikler giymek, bu ağrıların kötüleşmesini bir nebze durdurabilir. 3-Ayak röntgeninde genellikle topuk altında bir çıkıntı oluşumu görülür ve operasyon olmadan bu çıkıntı tedavi edilemez. Ancak topuk dikeni vakalarının sadece yüzde 1’inde operasyona gidilir, vakalar genellikle ilaç ve fizik tedavi ile sağlıklarına kavuşurlar. 4-Ciddi ağrılı durumlarda ağrı bölgesine enjeksiyon yapılabilir ve bu tedavi olayın şiddetine göre kalıcı ya da geçici bir rahatlama sağlayabilir. 5-Kilo ve hareketsizlik pek çok ortopedik sorunda olduğu gibi olayın gidişatını olumsuz olarak etkiler. Uygun ayakkabı seçimi de çok önemlidir. Tabanı sert ve dar ayakkabılar, özellikle gün boyu ayakta çalışmak zorunda olan hastalarda ağrıyı katlanılması zor hale getirebilir. 6-Masaj ve buz uygulamaları da topuktaki hassasiyeti azaltabilir. Ayak tabanı germe ve kuvvetlendirme egzersizleri de önemlidir. Bu egzersizlerden sonra mutlaka 15 dakikalık buz uygulaması yapılmalıdır. 7-ESWT (şok dalga tedavisi) son yıllarda topuk dikeni tedavisinde en etkili yöntem olarak geliştirilmiştir. Hastaların anlayışlarının aksine bu tedavi topuktaki sivrileşmeyi kırmaz ama bölgenin kanlanması için gerekli ortamı oluşturur. 8-Yürüme analizi sonucu kişiye özel yapılan tabanlıklar, hem olayın seyrinin kötüleşmesini durdurmada hem de tekrarlamasını engellemede en etkili yöntemlerdendir.  

Ayağınızda Çivi Batar Gibi Oluyorsa Dikkat! içeriği, 20 Nisan 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha