Tokat'ta Ne Yenilir?

Tokat'ta Ne Yenilir? içeriğini okuyabilir, Tokat.com Yeme & İçme kategorisinde yer alan Tokat'ta Ne Yenilir? yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Tokat'a gelip de lezzetlerini tatmadan gitmek sizcede ayıp olmaz mı? Gelin birlikte Tokat'ta Ne Yenilir? sorusunu cevaplayalım...

Bakla Dolması

Bakla dolması, tüm Tokat’ta tattığımız açık ara en lezzetli şey oldu. Nasıl bir lezzet derseniz, normal sarmanın bakla ile buluşması kadar basit görünse  de anlatılmaz yaşanır. Kıyma (kıyma yerine bulgur veya pirinçle tercih edilen versiyonları da var), soğan, yağ ve biber karışımı Tokat yaprağına sarılarak her bir yaprağa da birer bakla içi konuyor ve sarılıyor. Böylece yapraklar mantı gibi top top bir görünüm alıyor. Bakla içinin sarmaya bu kadar yakışacağı hiç aklımıza gelmezdi. Adeta her bir lokmada lezzet patlaması yaşıyorsunuz. Başka yerde yediğimde kesinlikle Pirhan’daki lezzeti bulamadım. Pirhan’dak ihali ile bizce en iyi Türk yemeklerinin arasına girer.

Pehlili Pilav

Diğer pilavlardan pek bir farkı yok aslında  Bu pehli halk arasında pilavın üstüne konan parça ete verilen ad. Et önce yoğurtla terbiye ediliyor, dinlendiriliyor ve haşlanıyor. Daha sonra etin suyunda nohutlu pilav pişiriliyor. Pişen etler pilavın üzerine konularak servis ediliyor. Oldukça parmak ısırtan ama bir o kadar da yoğun bir lezzet.

Tokat Keşkeği

Keşkek özellikle Anadolu’nun hemen hemen her yöresinde görebileceğiniz, yapımı zahmetli bir o kadarda doyurucu bir yemek. Yarma buğdayın et ile uzun süre pişmesiyle yapılıyor. Fakat öyle restoranların menülerinde kolaylıkla rastlayabileceğiniz değil genellikle evlerde pişen bir lezzet. Onun için yine önden sipariş ile yaptırmanız gerekiyor.

Cevizli Sucuk

Üzüm şırası ve cevizden yapılan Köme, yine Zile’nin geleneksel tatlarından biri. İpe dizilmiş cevizler, nişastalı üzüm şırasına batırılıyor ve kurumaya bırakılıyor. Müthiş lezzetli bir şey.

Tokat'ta Ne Yenilir? içeriği, 13 Şubat 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha