Tokat'ın Muhteşem Üçlüsü

Tokat'ın Muhteşem Üçlüsü içeriğini okuyabilir, Tokat.com Yeme & İçme kategorisinde yer alan Tokat'ın Muhteşem Üçlüsü yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


 Tokatlıların vazgeçemediği ve Tüm ülkemizde insanların da Tokat'a geldiklerinde tatmaları gereken benim muhteşem üçlü diye adlandırdığım lezzeti sizlerle paylaşacağım.

Tokat Kebabı

Sebzeli Tokat Kebabı sebze ve meyvesi bol Tokat’ta hayvancılığın da gelişmesi ile kuzu etinin sebzeler ile kaynaşması sonucu yapılan bir kebaptır ve yakın zamanda komşu ile Sivas ile bu kebap konusunda polemik yaşamıştır. Tokat kebabı Tokat’a gelen ve yemeden gitmeyenlerin tekrar geldiğinde yeniden yemek istediği kebaptır. Odun kömüründe yanan saç üzerinde yapılan ve arasına Tokat çökeleklisi konan gözlemeler o kadar güzeldir ki festivallerde özel günlerde halka bunlardan yapılarak ikram edilir ve peynirli gözlemelere göre daha güzeldir.

Tokat Keşkeği

Tokat’ta keşkek yemek güzeldir. Hatta valiler özel günlerde Tokat’ın meşhur Ali Paşa hamamında keşkekli basın kutlaması yaparak gazetecileri daha güzel haberler yazmaya teşvik ederler. Keşkek bütün dana etinin hafif ateşte bulgur ile kaynatılarak daha sonra fırına verilmesi ile olur. Pazar ilçesinde akşam hazırlanan keşkek fırına verilir ve sabah fırından alınarak çay eşliğinde akrabalar ve komşular ile yenir. Tokat’a gelen misafirlere keşkek ikramı yaygındır.

Zile Pekmezi

Zile ilçesinde yapılan ve kendine haz üretimi ile beyaz renkli bir yiyecektir ve “Tokat viagrası” diye de anılmaktadır. Bol vitamin deposu olmasından dolayı da damağına düşkün insanlar tarafından kullanılır.

Tokat'ın Muhteşem Üçlüsü içeriği, 24 Nisan 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha