Tokat'ın En Meşhur 5 Lezzeti

Tokat'ın En Meşhur 5 Lezzeti içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gastronomi kategorisinde yer alan Tokat'ın En Meşhur 5 Lezzeti yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Tokat'ın türk mutfağına yaptığı katkılar saymakla bitmez. Tokat'ın en meşhur yemekleri tabi kide beş taneyle sınırlı değil ama biz sizler için beş taneyi bulduk, derledik;

Tokat Kebabı

Sebzeli Tokat Kebabı, sebze ve meyvesi bol Tokat'ta hayvancılığın da gelişmesi ile kuzu etinin sebzeler ile kaynaşması sonucu yapılan bir kebaptır .Tokat kebabı Tokat'a gelen ve yemeden gitmeyenlerin tekrar geldiğinde yeniden yemek istediği kebaptır. Bir yazar " 40 odalı evin varmış ama bir Tokat Kebabı yememişsin " diyerek Tokat Kebabı yemeyenleri hicvetmiştir.

Tokat Çemeni

Tokat çemeni, ev yapımı biber salçasına dövülmüş ceviz, çemen tohumu, sarımsak, kuru nane, zeytinyağı ve tuz ekleyerek yapılan, genellikle ekmeğe sürülerek tüketilen iştah açıcı bir yiyecektir. Kahvaltılarda ekmeğe sürülerek yenebileceği gibi sos olarak da tüketilebilir.

Zile çemeni, ev yapımı biber salçasına dövülmüş ceviz, çemen tohumu, sarımsak, kuru nane, zeytinyağı ve tuz ekleyerek yapılan, genellikle ekmeğe sürülerek tüketilen iştah açıcı bir yiyecektir. Kahvaltılarda ekmeğe sürülerek yenebileceği gibi sos olarak da tüketilebilir.

Niksar Cevizi ve Cevizli Çöreği

Niksar cevizi ülke genelinde ün yapmış ve yüksek vitamin içerir. Niksar cevizinden yapılan özel Tokat çörekleri, Tokat ve ilçelerinde özel olarak yapılır. Genellikle çay ile yenir. Niksar'ın cevizli çörekleri o kadar ünlüdür ki, Orhan Pamuk "Kar" romanında da bu cevizler ve çöreklerinden bahsetmiştir.

Tokat Keşkeği

Tokat'ta keşkek yemek inanılmaz bir güzelliktedir. Her yöreye göre değişik tarifleri olan Keşkek, Tokatta bütün dana etinin hafif ateşte bulgur ile kaynatılarak daha sonra fırına verilmesi ile olur. Pazar ilçesinde akşam hazırlanan keşkek fırına verilir ve sabah fırından alınarak ikram edilir ve beraberce yenir. Tokat'a gelen misafirlere keşkek ikramı yaygındır.

Tokat Usulü Bat 

Tokat’ın yöresel yemeklerinden biri olan bat, adını yeniliş şeklinden almıştır. Bat yemeğinin sulu olması ve içine ekmek batırılıp yenmesi isminin bat olarak anılmasısağlamıştır. (F:3) Kimi ilçelerde yemek “bad” şeklinde söylenmektedir. Yemeğin nasıl oluştuğu hakkında çeşitli rivayetler vardır.  

Tokat'ın En Meşhur 5 Lezzeti içeriği, 05 Mart 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha