Tokat Zınav Gölü

Tokat Zınav Gölü içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Tokat Zınav Gölü yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Tokat'ın Reşadiye ilçesindeki Zinav Gölü, eşsiz doğasıyla ziyaretçilerini bekliyor. Reşadiye'ye 17 kilometre uzaklıkta bulunan ve Yolüstü köyü sınırları içerisinde kalan Zinav Gölü, ziyaretçilerine güzel manzaralar sunuyor.

Reşadiye ilçesinin Yolüstü (Meğedün) köyüne 3 km uzaklıktadır. Gölün suları tatlıdır. Göl bir dere ve küçük sularla beslenir. Ortalama 1.5 kilometrekare alana sahiptir. Gideğeninden boşalan sular Kelkit Çayına ulaşır. Kenarlarında bataklık yerler yoktur. Ortalama derinlik 10- 15 m. civarındadır. Etrafı korunmaya alınmış orman alanıdır. Balıkçılık yapmaya müsait olan gölde sazan, yayın balığı, Japon Sazanı – kırmızı renkli kızılkanat denilen çok lezzetli tatlı su balık türleri bulunmaktadır. Zinav Gölü ve Kanyonu, İnkaya Mağarası, birçok hastalığa iyi geldiği söylenen Sülüklü Göl, Zinav Yaylası ve organik tarım yapılan Zinav Vadisi ile bölge doğa harikasıdır. Bu alanlar özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerce yoğun ilgi görmektedir. Pikinik yapabilceğiniz ve doğayla iç içe güzel bir gün geçirebilceğiniz yerlerden birisidir.

Tokat Zinav Gölüne Nasıl Gidilir?

Tokat merkezden Reşadiye ilçesine otobüsle ulaşılmaktadır. Reşadiyeden Yolüstü kasabası arabaları bulunmaktadır. Yolüstü Kasabasına 3 km mesafede bulunan zinav gölüne özel araçla ulaşılmaktadır.  

Tokat Zınav Gölü içeriği, 15 Ocak 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha