Tokat Zile Maşat Höyük Örenyeri

Tokat Zile Maşat Höyük Örenyeri içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Tokat Zile Maşat Höyük Örenyeri yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Maşathöyük Örenyerinde 1973 – 1984 yılları arasında yapılan kazılar sonucunda, Tokat tarihine ışık tutabilecek çok önemli eserler ortaya çıkarılmıştır.

Bu eserlerin en önemlisi de Hitit çivi yazısı ile yazılmış tabletlerdir. Kazılar sonucu ortaya çıkarılan bu eserler Tokat Müzesi'nde teşhir edilmektedir. Maşathöyük’de M.Ö. 3.000 de eski Tunç Çağı M.Ö. 2.000 de Hitit Çağı M.Ö. 1.000 de Frig ( Demir ) Çağı yaşayan 3 dönem mevcuttur. Maşathöyük'te Boğazköy Hattuşaş Hitit İmparatorluğu'na bağlı bir uç Beyinin sarayı bulunmuştur. Ayrıca, şehrin taşla döşenmiş oldukça geniş caddeleri ortaya çıkartılmıştır. Bunun yanında Türkiye'nin hiçbir yerinde şimdiye kadar rastlanmamış olan sarayların ısıtılması için kullanılan pişmiş topraktan yapılmış bir maltız da burada ortaya çıkartılmıştır. Kazılar sonucu ortaya çıkartılan en önemli eserler bu sarayda kullanılan malzemelerdir. Pişmiş topraktan yapılan kaplar, ritonlar ( dini kaplar ), çeşitli mühürler bulunmaktadır.

Tokat Zile Maşat Höyük Örenyeri içeriği, 06 Mayıs 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha