Tokat Niksar Cevizinin Ayırt Edici Özellikleri

Tokat Niksar Cevizinin Ayırt Edici Özellikleri içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gastronomi kategorisinde yer alan Tokat Niksar Cevizinin Ayırt Edici Özellikleri yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Tokat, Niksar Cevizi’nin diğer cevizlerden farklıdır. Bu farklılığa yol açan en önemli nedenler yöreye özgü nitelikler taşıması, tüketim ve gıda endüstrisinde aranan üstün özelliklere sahip olmasıdır.

Niksar cevizinin Niksar coğrafyası ile özdeşleşmesine neden olan faktörler; bölgeye özgü ekolojik koşullarda sulama suyu kalitesinin yüksek olması, topraklarının kirlenmemiş ve organik tarım için elverişli olması, çiçeklenmeden meyve hasadına kadar geçen dönem içinde uygun iklim koşullarına sahip olması, Niksar ilçesinde yetiştirilen cevizlerin genetik olarak meyve kalitelerinin çok yüksek olmaları, Niksar cevizini değerli kılan özelliklerdir. Damak tadı ve kalite olarak diğer bölge cevizlerinden farklı olan Niksar Cevizi %65 yağ oranı ile ön sıralardadır.

CEVİZİN FAYDALARI

Cevizin faydaları saymakla bitmez. Günlük hayatımızın bir parçası olan ceviz, tükettiğimiz çikolata, kurabiye, kek gibi birçok üründe yaygın olarak kullanılır. Düzenli ve Bilinçli bir şekilde ceviz tüketimi insan sağlığına birçok yönde fayda sağlamaktadır. Kolestrolün dengelenmesinden, kalp damar sağlığına, çocukların zeka gelişiminden kemiklerinin güçlenmesine kadar faydaları vardır. Bununla birlikte cevizin cilt için faydalı olduğunu ve birçok kozmetik firmasının ürünlerinde cevizin içerdiği maddeleri kullandığı bilinir. Cevizin içerdiği yüksek derecedeki bazı zengin vitamin ve elementler genel anlamda sağlığımızın korunmasını sağlamaktadırlar. Fakat özellikle yüksek derecedeki Omega 3 yağı asidi ve E vitamini türü olan gama-tokoferol gibi elementler başta kolesterol olmak üzere, kalp çevresinin temizlenmesinde önemli rol oynamaktadırlar. Günde ortalama 3 ceviz tüketen bir kişi kalp sağlığı için çok önemli bir önlemi almış olur, ayrıca,günlük olarak tükettiğiniz 3 ceviz kan şekeri ve kolestrol seviyesini düzenli bir seviyede tutmaya yardımcı olur.

Tokat Niksar Cevizinin Ayırt Edici Özellikleri içeriği, 24 Nisan 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha