Tokat; Melikgazi Türbesi

Tokat; Melikgazi Türbesi içeriğini okuyabilir, Tokat.com Sizin Tokat kategorisinde yer alan Tokat; Melikgazi Türbesi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Tokat; Melikgazi Türbesi

Tokat şehrimizin Niksar ilçesinde bulunmaktadır. Niksar ilçemizin fatihi Danişmendliler'in kurucusu olan Melik Danişmend Gümüştekin Ahmet Gazi olmuştur.

Danişmend Gazi fetihten sonra Niksar'ı sahil Rumlarına karşı mücadelede kendisine hem bir üs hem de bu devletin başkenti olarak seçmiştir. Halk arasında “Melik Gazi Türbesi” adıyla bilinen türbe bir Danişmendli eseridir. Melik Danişmend Gümüştekin Ahmet Gazi'ye ait olan bir türbedir. 12.yüzyılın ortalarında Nizamettin Yağıbasan torunu tarafından yaptırılmış. Daha sonraki yıllarda hazar gören türbe 15. yüzyıllarda yeniden yapılarak günümüz kadar gelmiştir. Türbe dikdörtgen plânlıdır. Girişi kısmı kuzey cephesinde olup inşâ malzemesi tuğla, moloz taş ve kesme taştan yapılmıştır. Doğu, batı ve güney cephelerinde düzgün moloz taş örgü arasında üç sıralı tuğla hatıl kullanılmıştır. Kuzey cephesi ise tamamen kesme taş kaplamadır. Adres: Melikgazi Mahallesi, Hamdi Çavuş Sk. No:43, 60600 Niksar/Tokat

Tokat; Melikgazi Türbesi içeriği, 11 Şubat 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha