TOKAT KAZ GÖLÜ

TOKAT KAZ GÖLÜ içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan TOKAT KAZ GÖLÜ yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

TOKAT KAZ GÖLÜ

Tokat’ın bilinmeyen harikası ‘Kaz Gölü’ turizme kazandırılıyor

Tokat'ın Pazar ilçesinde bulunan Kaz Gölü barındırdığı onlarca kuş çeşidiyle yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri haline geldi. 'Yaban Hayatı Geliştirme Sahası' olan Kaz Gölü'nde Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun talimatı ile yapılan ıslah çalışmaları devam ediyor.

Tokat il merkezine uzaklığı 39 km olan Kaz Gölü göçmen kuşların göç yolları üzerinde bulunması sebebiyle onlarca kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Toplam alanı 1170 hektar olan Kaz Gölü Yaban Hayatı Geliştirme Sahasının 274 hektarı su ile kaplı. Sucul ekosisteme sahip olan göl, 108 çeşit kuş türünü barındırmasına rağmen yılın farklı dönemlerinde kuş türü sayısında değişimler yaşanıyor.

Ulusal ve uluslararası turizme açılması için çalışmalar devam ediyor

DSİ 7. Bölge Müdürlüğü ile Doğa Koruma ve Milli parklar Genel Müdürlüğü tarafından ortaklaşa yürütülen çalışmalarda ekipler, göl alanının daralmasını önlemek, su derinliğini artırmak ve göl aynasını çıkarabilmek maksadıyla, zeminde balçık ile biriken tortulları temizleme çalışması yapıyor. Yapılan çalışmalar sonucunda Kaz Gölü’nde yeterli su alanı açılarak, su yüzeyine göç eden ya da kışlayan kuşların rahatlıkla iniş kalkış yapmaları sağlanacak.

Ziyaretçiler gün batımını seyretmeye geliyor

Kaz Gölü'nün turizme kazandırılması için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Göl çevresine yürüyüş yolu, seyir terası ve gün batımı köprüsü gibi çevre düzenlemeleri ihalesi Tokat Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından yapıldı. Göl çevresine yapılan yürüyüş yolu ile ziyaretçiler tabiatla iç içe olarak göl çevresini gezebiliyor ve kurulan teleskopla kuşları daha yakından izliyor. Özellikle gün batımında kartpostallık görüntülerin olduğu Kaz Gölü'ne, yerli ve yabancı birçok turist fotoğraf çekmek ve gezmek için geliyor.

Ayrıca sazlıklar arasında sallarla gezinti yapma heyacanını yaşamak isteyen ziyaretçiler çalışmaların bir an önce bitmesini bekliyor. 2017 yılında bölgede incelemelerde bulunan dönemin Tokat Valisi Cevdet Can, Kaz Gölü’nün ilk etabının 2017 yılının sonunda turizme açılacağını söylemişti.

TOKAT KAZ GÖLÜ içeriği, 16 Ocak 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha