Tokat; Gıj Gıj Tepesi

Tokat; Gıj Gıj Tepesi içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Tokat; Gıj Gıj Tepesi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Tokat; Gıj Gıj Tepesi

İsmail Özyurt, Gıjgıj Baba adıyla anılan alperenin adının Horasanlı Hasan Baba olduğunu, Gönüller Sultanı Gıjgıj Babanın lakabının da aslında Gajgaj olduğunu belirtti.

Gaj Gaj denilmesinin nedeninin Gıj Gıj Tepesinden Tokat Kalesine mancınıklar ile gülle atılırken mancınıkların gaj gaj diye ses çıkartmasının nedeninin bu olduğunu söyledi. Gıj gıj Tepesinde ki düzlük alanda uçurulan multikopter ve değişik irtifalardan 150 adet hava fotoğrafı çekildi. Havanın olumlu olması güzel görüntüler çekilmesine imkan sağladı. Sayın Özbalçık "Gıj Gıj Tepesine uzun yıllar önce bir misafirim ile gelmiştim. Temizlik konusundaki olumsuzluktan dolayı çok utandım ve bir daha Tokat’ta olmama rağmen bu alanı tekrar piknik alanı olarak tercih etmedim. Fakat görüyorum ki çok güzel bir değişim olmuş. Temizlik ve düzenli bir alan konumunda olmasından çok mutlu oldum.” Şeklinde söyledi.
Sayın Özyurt "Gıj Gıj Tepesi yeşillik ve oksijeni bol bir yer. Tokatlının nefes alabileceği bir alandır. Biz burada temizlik konusunda elimizden geleni yaptık. Hiçbir şeyden kaçınmadık. Mevcut alanda çok sayıda tavşan yetiştirdik. Bu tavşanları görmek için gelen aileler var. Çocuklarımıza hayvan ve doğa sevgisi vermek zorundayız.” Dedi. Gıj Gıj Tepesinin üst tarafına doğru gidildi. Burada tepenin genel görünümünü içeren havadan 200 adet fotoğraf çekildi. Çekilen hava fotoğraflarında tepede daha çok ağaçlandırılması gereken yerler ortaya çıktı. Sayın Ertin "Bu alanda bulunan boşluklara birçok ağaç tohumu gömdüm. Bu alan yeşillendirme çalışmaları yapılmalıdır.” Dedi. Gıj Gıj Tepesinin zirvesinde bulunan Gıj Gıj Babanın türbesi ziyaret edildi ve dua edildi.

Tokat; Gıj Gıj Tepesi içeriği, 14 Şubat 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha