Tokat Canik Dağları

Tokat Canik Dağları içeriğini okuyabilir, Tokat.com Sizin Tokat kategorisinde yer alan Tokat Canik Dağları yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Tokat Canik Dağları

Canik Dağları, batı uçları Samsun ili sınırlarında olup, doğu uçları Ordu iline kadar sarkan ve Karadeniz'e paralel uzanan, Orta Karadeniz sıra dağlarındandır.

Canik Dağları'nın ortalama yüksekliği 1500 metredir. Canik Dağları, samsun'un güneybatısından, Kızılırmak vadisinden başlayıp Ordu'nun doğusundan akan Melet Irmağı'na kadar 180 km boyunca uzanır. Güney sınırı yaklaşık 60 km olup Kelkit ırmağında son bulur. Canik Dağları'nın kara ulaşımını aksatmaması yanında etekleri tarıma oldukça uygundur. Dağların ormanlarla kaplı olması sonucu, bölgede birçok orman köyü bulunmaktadır. Yeşilırmak'ın ve Melet Irmağı'nın enlemesine yardıkları dağların en yüksek dorukları Böğürtlen Dağı (1546 m) ve Aydoğan Tepe'dir (1971 m).

Etkileri

Canik Dağları, Doğu Karadeniz Dağları kadar kıyı yakın ve yüksek değildir. Bu nedenle yağış kıyıda az iken iç kısımlara kadar ulaşmaktadır. Buna bağlı olarak bölge sınırları Orta Karadeniz Bölümünde iç kısımlara doğru daha fazla sarkar. Dağların kıyıdan uzak olması sebebi ile kıyı düzlükleri daha geniştir. Dağların alçak olması kıyı ile iç kısımlar arasında ulaşımı kolaylaştırır. Orta Karadeniz Bölümünün iç kısımlara kara ve demir yolu ile bağlanması Samsun'un gelişiminde etkilidir.

İklim ve Bitki Örtüsü

Canik Dağları'nın kuzeye bakan yüzlerinde kayın ağacının hakim olduğu nemli ormanlar yer alır. Tahrip edilmediği alanlarda ormanlar kıyılardan başlar, tepe ve platolar yüzeyi ile dağlık alanları yoğun şekilde kaplar. Karadeniz Dağlarının en alçak kesimini oluşturan dağların güney yamaçlarında sarıçam ve meşe ağaçlarının yoğun olduğu kuru ormanlar yer alır. Yazımızı Beğendiniz Mi ? İsterseniz Ballıca Mağarası adlı yazımıza bakmak için Tıklayınız...

Tokat Canik Dağları içeriği, 20 Şubat 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha