Pervane Hamamı - Tokat

Pervane Hamamı - Tokat içeriğini okuyabilir, Tokat.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Pervane Hamamı - Tokat yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Hamamın erkekler için 4, kadınlar için ise 3 mekan bulunmaktadır. Dikdörtgen alan üzerinde kurulan hamamda, her gün 90 ton sıcak su hazır oluyor.

Tarihi Pervane Hamamı, ilin en eski hamamı olarak bilinir, yaklaşık 750 yıldır aralıksız hizmet veriliyor. Tokat Vakıflar Bölge Müdürü Yardımcısı Mehmet Aykun, Pervane Hamamı'nın Anadolu Selçukluları döneminde yapıldığını belirterek, şöyle konuştu: "1277 yılından önce tamamlanmış bir hamam. Hamamı yaptıran Muineddin Süleyman Pervane, devlet erkanı içerisinde bulunmuş birisidir." "Pervanelik bir unvandır. Anadolu Selçuklularının mali hizmetlerini yürüten kişiye 'pervane' unvanı veriliyor. 1277 yılında vefat ediyor. Pervane Muineddin Süleyman sağlığında Tokat'ta hamam, medrese yaptırıyor." "Hamam 2 bölümden oluşuyor. Çifte hamam tarzında yaptırılmış. Erkekler bölümü 4 eyvan şemasında yapılmış. Klasik bir Türk hamamı. Hamamın kuzey tarafında da kadınlar bölümü var. Kadınlar bölümü ise 4 halveti ve ortasında dikdörtgen bir alandan oluşuyor." Hamamın işletmecisi Mustafa Kemal Kaya ise 47 yıldır bu işi yaptığını kaydederek, şunları anlattı: "Hamamcılık sektörü son günleri yaşıyor. Hamam işi bir kültür olduğu için bunun parayla varlıkla ve yoklukla alakası yok." "Hamam bir kültür işidir; ama son günlerde bu iş bitmek üzere. Buralar tarihi olduğu için sonuna kadar devam edeceğiz. Yeni hamamlar ticari olarak yapılmış." "Buralar geçmişte daha çok sıhhat için düşünülmüş. Bizim hamamlarımız nemli sıcaktır. Kuru sıcak değildir. Şimdiki saunalar kuru sıcaktır. Sağlığa uygun değildir. Burası nemli sıcak olduğu için terleme sırasında vücuttaki gözenekler açılır. İnsan vücuduna yararları vardır."

Pervane Hamamı - Tokat içeriği, 08 Şubat 2019 tarihinde Tokat.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha