Kıvırcık Ali

Kıvırcık Ali
  • Doğum Tarihi 1968-10-11
  • Ölüm Tarihi 2011-01-11
  • Doğum Yeri Tokat
  • Meslek Türk Halk Müziği Sanatçısı

Türk Halk Müziği sanatçısı (D. 11 Ekim 1968, Erenli köyü / Turhal / Tokat’ın – Ö. 11 Ocak 2011, İstanbul). Asıl adı Ali Özütemiz’dir. Dokuz kardeşin en küçüğü olarak dünyaya gelen Kıvırcık Ali’nin babası, doğduğu yörede Aşık Ali olarak bilinen ve sevilen bir halk ozanıdır. Müziğe ilgisi bağlama çalan halk ozanlarıyla iç içe olduğu ilkokul yıllarında başladı. İlk bağlamasını kendisine annesi verdi. Daha sonra ağabeyleri ona daha güzel bir bağlama alarak türkü söylemesini teşvik ettiler. İlkokul üçten itibaren çeşitli halk ozanlarından bağlama dersleri aldı. Maddi durumlarının iyi olmaması nedeniyle ilkokulu bitirdikten sonra eğitime devam edemedi.

Kıvırcık Ali, büyük ağabeyi Sadık’ın desteğiyle 1983 yılında ekmeğini kazanmak için İstanbul’a geldi. Kasımpaşa’da bir saz yapım atölyesinde çalışmaya başladı. Bu arada Tepebaşı Gazinosunda düzenlenen ses yarışmasında “Aşıklama” dalında birinci oldu. Bir yandan çalışırken diğer yandan bir müzik kursuna giderek solfej dersleri almaya başladı. Aynı dönemlerde ekmeğini kazanmak için düğünlerde ve gece kulüplerinde bağlama çalmaya başladı. Saçlarının kıvırcık olması nedeniyle bu sırada ona “Kıvırcık Ali” lakabı verildi ve ismi bu dönemden sonra bu şekilde anılır oldu. Sanatçı, 1988 yılında evlendi.

Vatani görevini tamamladıktan sonra tekrar müziğe devem eden Kıvırcık Ali, 1992 yılında Aşık Nuri Yücel’in “Hapishane Ranzaları 2” adlı albümünde bağlamayla katılarak ilk profesyonel stüdyo çalışmasını gerçekleştirdi. 1994-98 yılları arasında üç albüm hazırlamış olmasına rağmen parası yetmediği için çıkaramadı.

1995'te iki arkadaşı ile birlikte Grup Turnalar'ı kurdular ve “Türkülerden Türkülere Yol Eyledik” ve “Türküler Kimliğimiz” adlı iki albüm çıkarttılar. 1999'da ilk solo albümü “Gül Tükendi Ben Tükendim”  İber Müzik etiketiyle piyasaya sürüldü. Sanatçı bu dönemden sonra Türkiye'de ve Almanya'da çok sayıda konser verdi. Sibel Can ve Edip Akbayram başta olmak üzere birçok sanatçıya beste verdi. “Geriye Dönün Seneler” ve “Yangın Geceler” adlı albümleriyle sanat yaşamını sürdürdü.

Sanatçı 11 Ocak 2011 tarihinde kendi aracıyla geçirdiği trafik kazası sonucu yaşamını yitirdi. 43 yaşında genç yaşta yaşama veda eden sanatçının cenazesi Esenyurt Er Mahmut Dede Cemevi’nde düzenlenen törenden sonra Esenyurt Gülbahçe Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Albümleri:

Hepimize Yeter Dünya, Türkülerden Türkülere Yol Eyledik, Türküler Kimliğimiz, Gül Tükendi Ben Tükendim, Geriye Dönün Seneler, Üçüncü Gurbet, Isırgan Otu.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha