Küldeki Gülümseme / Ayten ÇOLAKOĞLU

Ayten ÇOLAKOĞLU

04 Mart 1975'te Avustralya’nın Melbourne şehrinde doğdu.Dokuz yaşında geldiği Türkiye’de Türkçe bilmemesi nedeniyle Avustralya’da okuduğu 4 yıllık ilköğretim geçersiz sayılmış, ilkokul birinci sınıftan öğrenimine ‘yeniden’ başlamıştır. ... Yazarın Biyografisi

04 Mart 1975'te Avustralya’nın Melbourne şehrinde doğdu.

Dokuz yaşında geldiği Türkiye’de Türkçe bilmemesi nedeniyle Avustralya’da okuduğu 4 yıllık ilköğretim geçersiz sayılmış, ilkokul birinci sınıftan öğrenimine ‘yeniden’ başlamıştır. Bu durumu bir türlü kabullenememiş ve orta ikinci sınıftayken (1989) okuldan ayrılarak iş yaşamına atılmıştır. 1993’te eğitimine devam etmesi gerektiğine karar vererek, ortaokulu dışarıdan bitirmiş, 2003 yılında ise dört yıllık akşam lisesi’nden mezun olmuştur.

Çeşitli sektörlerde şansını deneyen Ayten Çolakoğlu 2004 yılında yeniden Avustralya’ya gitti. Bir yıl süresince Melbourne’daki Swinburne University’de mevcut İngilizce dilini geliştirmek ve Holmesglen Enstütüsü’nde resim dersleri almak fırsatını bulmuş ancak her iki kursu da tamamlayamadan İstanbul hasretine dayanamayarak ülkesine dönmüştür.

Ayten Çolakoğlu Türkçe rüyalar görmeye başlayalı (9 yaşından) beridir; gönderilmeyecek mektuplar, şiir, öykü ve roman incelemeleri yazmaktadır “TV Avrupa” adlı, uydudan yayın yapan televizyon kanalında Ocak 2004’ten Nisan 2004’e kadar adı “Şiiristan’a Yolculuk” olan sekiz adet şiir programının metnini kendi yazıp kendi sunmuştur. Programına konuk olan şairler sırasıyla; Umut Eren Şenol, Engin Turgut, Fadıl Oktay, Mahzun Doğan, Aslı Durak, Erkan Ezbiderli, Turgay Uçeren ve Ayten Mutlu olmuştur. Bütün bunların yanında sulu boya resimleri yaparak hayatını ve ruhunu sevindirmektedir.

* Kocaeli Üniversitesi Şiir Etkinlikleri Birimi tarafından sekiz yıldır düzenlenen 2003 Gençlik Ödülleri Şiir yarışmasında birincilik ödülü (plaket) aldı.

* Mayıs Yayınları' nca 2004 yılında dokuzuncusu düzenlenen ''Arkadaş Z. Özger Şiir Ödülü'' yarışmasında; Seçici Kurul, 87 dosya arasında yaptığı değerlendirme sonucunda adının anılmasını kararlaştırdı.

* 2003 'Atadost Edebiyat Ödülleri’ (5 şiir) yarışmasında 'Zehirli Üzüm' adlı şiiri övgüye değer görüldü.

* Çukurova Üniversitesi'nin 2004 yılında düzenlediği “Adnan Yücel Şiir Yarışması”nda üçüncü oldu.

* “Sesimdeki Kuğu” adlı şiir dosyası 2004 yılında Hayal Yayıncılık tarafından kitaplaştırıldı.

* “Ölü Aşklar Derneği”nin kurucu üyelerindendir.

Bazı düz yazı ve şiirleri S’imge, Güzel Yazılar, İspinoz, Şiir Ülkesi, Kuzey Yıldızı, Hayal, Pencere adlı dergilerde ve yerel bir gazete olup Konya'da yayınlanan Konya Postası Gazetesi' nin 'Öteki Sanat' sayfalarında yayınlanmıştır.

Biyografiyi Kapat
Küldeki Gülümseme / Ayten ÇOLAKOĞLU

KÜLDEKİ GÜLÜMSEME

gökyüzünde köşe kapmaca oynardı güneş ve ay
gönlümüze düşerdi küpe çiçekleri

lirik bir uykuya dalardı sıcak gövdelerimiz
iki kişilik rüyalarımız birbirine karışırdı

aşktan konuşmazdık hiç, çünkü biz aşktık
uzun uzun severdik uzaklığımızı, dudaklarımız incirdendi

uykusuz bir şehirdi gözlerimiz
ve içimizdeki sandal hiç kara görmemişti

yaralı güvercinlere kanat takardık
güz çocuklarıydık, durmadan üşürdü ellerimiz

aşkımızdan fidye istedi hayat
her şey yalandan bir kahkaha, sanki her şey masaldı

ateş suyu içtik, saflığımızı giyindik, kırılgandı düşlerimiz
lir çalarak uyuttuk içimizdeki yaban geyiklerini

ılık koynumdan bir anka daha kanatlandı gitti
aşk bitti, şimdi küldeki gülümsemedir yanışım...

Ayten ÇOLAKOĞLU

Küldeki Gülümseme / Ayten ÇOLAKOĞLU içeriği, 09 Temmuz 2019 tarihinde Tokat.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha